سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس اعلام کرد: نخستین جلسه تحقیق و تفحص از خودروسازان و دلایل گرانی خودرو

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس اعلام کرد: نخستین جلسه تحقیق و تفحص از خودروسازان و دلایل گرانی خودرو
سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس از برگزاری نخستین جلسه کمیته تحقیق و تفحص از خودروسازان خبر داد و دلایل گرانی خودرو را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ولی ملکی درباره طرح تحقیق و تفحص از خودروسازان به خانه ملت گفت: نخستین جلسه کمیته تحقیق و تفحص هفته گذشته برگزار شد و در آن وظایف اعضا برای بررسی مشکلات بازار خودرو، نظارت بر نحوه قیمت‌گذاری و . . . مشخص شد. نمایندگان عضو کمیته موظفند با جمع‌آوری اطلاعات به ابهامات موجود در این حوزه رسیدگی کنند.

وی افزود: مجلس مرجع قیمت‌گذاری خودرو نیست و این امر در حیطه وظایف شورای رقابت بوده و اجرای طرح تحقیق و تفحص به منظور نظارت بر عملکرد خودروسازان است. در صورتی که شرکت‌های خودروساز تخلفی در این زمینه انجام داده باشند در گزارش نهایی درج می‌شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: نوسانات ارزی از یک‌سو و بعد روانی از سوی دیگر، باعث افزایش قیمت مواد پتروشیمی، پلاستیک، فولاد، مواد اولیه تولید لاستیک و . . . شده که در نهایت این روند باعث افزایش قیمت قطعات و در نتیجه گرانی خودرو شد.

ملکی با اشاره به دلایل گرانی خودرو در ماه‌های اخیر گفت: خودرو مجموعه‌ای از قطعات مانند موتور، گیربکس، دیفرانسیل، بدنه، لاستیک، چرخ و . . . است و به همین دلیل نمی‌توان تنها کارخانه‌های خودروسازی را مقصر گرانی خودرو دانست.

وی گفت: خودرو در دنیا وسیله‌ای مصرفی است اما در ایران به کالایی سرمایه‌ای تبدیل شده است و باید این رویه تغییر کند.

1397/10/02
کلید واژه: خودرو -